Sprzedaż wierzytelności hipotecznych Czym jest cesja wierzytelności i co oznacza, że kupuję wierzytelność zabezpieczoną wpisem hipotecznym?

Na rynku nieruchomości coraz częściej pojawią się możliwości kupna wierzytelności zabezpieczonych wpisem hipotecznym.
Wiele osób nie wie, jak przebiega proces takiego zakupu oraz jakie niesie ze sobą korzyści. Na początek warto uporządkować podstawowe pojęcia z tym związane, czyli czym jest cesja wierzytelności i co oznacza, że kupuję wierzytelność zabezpieczoną wpisem hipotecznym?

Czym jest cesja wierzytelności?

Jest to sprzedaż wierzytelności, która oznacza przeniesienie prawa na osobę trzecią. Jest to zatem przeniesienie praw związanych z wierzytelnością na nowy podmiot, który po tej czynności - nazywanej również przelewem - staje się nowym wierzycielem i przysługują mu te same prawa, które przed cesją przysługiwały zbywcy wierzytelności. Może on dochodzić  roszczenia zarówno na drodze polubownej, jak i prawnej. Ma także opcję wszczęcia egzekucji z nieruchomości lub jej przejęcia na własność po drugiej bezskutecznej licytacji.

Czy po cesji wierzytelności mogę stać się dłużnikiem?

Podmiot, który nabywa wierzytelność (cesjonariusz) wchodzi w prawa wierzyciela, a nie w obowiązki dłużnika, a więc przysługuje mu roszczenie o zapłatę, a nie obowiązek spłaty. Nie staje się on w żadnym wypadku dłużnikiem.

Z jakich etapów składa się proces zakupu wierzytelności zabezpieczonej wpisem hipotecznym?

Podpisania oświadczenia/umowy o zachowaniu poufności:

  • zapoznania się z wierzytelnością, zabezpieczeniem i posiadaną przez Ultimo dokumentacją;
  • negocjacji warunków sprzedaży;
  • uzyskania akceptacji na przelew wierzytelności (czynności formalne po stronie Ultimo);
  • opiniowania umowy przelewu wierzytelności;
  • zawarcia umowy z podpisem poświadczonym notarialnie;
  • czynności posprzedażowych: zawiadomienia dłużnika o cesji, wydania dokumentacji, wypełnienia obowiązków umownych.

Co zyskam kupując wierzytelność zabezpieczoną wpisem hipotecznym?

Taka forma kupna wiąże się z następującymi możliwościami:

  • Dochodzenia spłaty całości długu (jego wartości nominalnej), mimo zapłaty za część jego wartości - nabywca wchodzi w prawa i obowiązki wierzyciela może oczekiwać spłaty całości zobowiązania. Zatem nowy wierzyciel ma prawo żądać spełnienia całości roszczenia, mimo, iż zakupił je za część jego wartości.
  • Przejęcia na własność nieruchomości obciążonej hipoteką -  w przypadku wierzytelności zabezpieczonych wpisem hipotecznym wierzyciel ma możliwość przejęcia na własność nieruchomości obciążonej tym prawem. W ten sposób nabywając wierzytelność - za część jej wartości - jest uprawniony do wystąpienia z wnioskiem o wszczęcie postępowania egzekucyjnego i uzyskania prawa własności do nieruchomości, stanowiącej zabezpieczenie tej wierzytelności. Za przejmowaną nieruchomość wierzyciel może "płacić" posiadaną wierzytelnością. To jest finansowo korzystne.

Zapytaj o ofertę

Zadzwoń do nas

Odpowiemy na Twoje pytania

71 323 47 01

*Opłata za połączenie zgodna z taryfą operatora.

Wyślij wiadomość

Napisz maila na adres zakup@ultimo.pl W treści wskaż linki do ofert, które Cię interesują.

Przepraszamy nie możemy wyświetlić strony.

Prosimy zaktualizować do najnowszej wersji przeglądarki.